Králík v kostce
KRÁLÍK DOMÁCÍ
Králík je malé, plyšové zvířátko, které ale i přesto potřebuje péči.
PÉČE
Králík musí dostávat každý den čerstvou a teplou vodu (pokojová teplota). Kdyby dostával studenou, mohl by být nemocný. Pořád by měl mít i seno. Seno je pro králíka něco jako chleba. Po senu se také netloustne. Večer by měl dostat jídlo (večeři). Obvykle krmenímkoupíte v obchodě pro zvířata. Jsou různá krmení. Já svému králíčkovi dávám na půlku misky zelené válečky a na druhou půlku misky "barevné krmení". Musíte svému králíkovi také dávat tvrdý chleba nebo větvičky zs stromů, které nejsou chemicky ošetřovány (můžete zakoupit v obchodě i tyčinky) na okusování. Králík si totiž musí obrušovat zuby. V létě a na jaře králík pase trávu. POZOR tráva nesmí být chemicky ošetřována. Králík musí mít klec (nejlépe délka 1m, šířka 0,5m a výška 45cm). Klec musíte čistit asi jednou týdně. Já používám bedničku (záchod), do které můj králík chodí. Záchod čistím asi jednou za pět dní. Celou klec čistím asi jednou za dva měsíce.
VETERINÁŘ
Králík musí také chodit k veterináři. Na prohlídku nebo když je nemocný. Ale určitě musí mít očkování. Očkuje se proti králičímu moru a myxomatóze. Obojí je jedna injekce. Králík také někdy potřebuje zkrátit drápy.
VÝBĚH
Králík by se měl minimálně jednu hodinu denně proběhnout. Když mu to nemůžete umožnit, pořiďte mu větší klec. V zimě a na podzim, kdy králík nemůže ven(je tam o hodně nižší teplota než doma) pouštímkrálíka po pokoji. Kde ho ale musí hlídat, aby mi nekousl do nijakého drátu. Mohl by z toho i umřít, protože by kohl dostat šok a i jenom ten plast okolo drátu nemusí strávit. Když si Váš králíček přece jen kousne do drátu nebo sní kousek plastu, dejte mu seno. V létě a na jaře mám pro králíčka ohrádku s víkem (králíci vyskočí), V pohrádce má záchod a vodu. Pro králíka je ale nejlepší běhat po celé zahradě. Tam ho pouštím, ale musí být opravdu pod přísným dohledem. Pro králíky také existují vodítka a kšíry, které Vám mají ulehčit pouštění králíka.
KLEC
Pítko je na vodu. Miska na vodu není úplně vhodná, protože králík do ní nahází seno a podestýlku a tak vzniká úrodná půda pro bakterie.
Miska na jídlo je nejlepší keramická, těžká, aby ji králík nemohl převrátit a vysypat z ní svoji večeři.
Záchod je plastová bednička, do které králík dělá svoji potřebu.
Podestýlka je v kleci na dně a zpříjemňuje králíkovi pobyt v kleci. Podestýlek je opravdu hodně. Máte-li králíka v králíkarně použijete nejspíš slámu. Máte-li ho v kleci, použijete asi jinou podestýlku. Já používám kukuřičná vřetena. Hobliny a piliny se mi neosvědčili, protože jak můj králíček běhal v kleci, tak to vířilo a mu pak z toho slzily očíčka.
Jesličky na seno jsou důležité. Zavěsí se na stěnu klece a králík v nich má seno. Je lepší mít seno v jesličkách než v kleci na zemi. Když je seno na zemi, králík do něj může dělat svou potřebu. Když dáte jeslíčky trochu výš, že králík musí panáčkovat (zvedat se na zadní) je to nejlepší, protože ještě posiluje.
Doufám, že jsem zodpověděla vaše dotazy, jestli ne, klidně mi napiště komentář.
Náhledy fotografií ze složky Flíček
www.kralicek-princezn.blog.cz
(Jesika&Princezna, 20. 12. 2008 15:39)